„Zubi su promenili boju“
Kad su zubi promenili boju
Zubi menjaju boju iz više razloga, i od toga zavisi šta će pomoći. Mrlje od kafe, čaja i duvana su na površini i obično se skidaju čišćenjem i poliranjem. Žućkasta boja koja dolazi iznutra bolje reaguje na izbeljivanje. Jedan taman zub često je znak da je nerv odumro, posle udarca ili starog lečenja. Tada izbeljivanje cele vilice ne pomaže, i prvo treba proveriti sam taj zub.

Zašto se to obično dešava
- Kafa, čaj, crno vino i duvan
- Godine: gleđ se tanji pa se kroz nju vidi tamniji sloj zuba
- Udarac ili lečenje kanala, posle kojeg jedan zub posivi
- Neki antibiotici ili previše fluora u detinjstvu
- Stare plombe koje su potamnele
Šta možemo da uradimo
Peskiranje i poliranje
Mlaz finog praha i vode skida mrlje sa površine zuba. Ne menja prirodnu boju, ali često vrati onu koju ste imali pre nego što su se mrlje nakupile.
Uklanjanje kamenca i poliranje5.500 dinZakažite
Izbeljivanje u ordinaciji
Gel se nanosi na zube, a desni su zaštićene. Za jednu posetu od 90 minuta zubi obično posvetle za nekoliko nijansi, mada se rezultat razlikuje od osobe do osobe.
Izbeljivanje u ordinaciji28.000 dinZakažite
Kućno izbeljivanje sa folijama
Pravimo folije po meri Vaših zuba, a gel nanosite kod kuće po uputstvu, obično dve nedelje. Ide sporije, ali je osetljivost uglavnom blaža.
Prvi pregled i plan lečenja4.500 dinZakažite
Faseta za jedan taman zub
Kad zub ne reaguje na izbeljivanje, tanka ljuspica od keramike ili kompozita prekrije njegovu prednju stranu. Zub se pri tome malo brusi, pa o tom koraku vredi razmisliti bez žurbe.
Konsultacija za krunice i fasete4.500 dinZakažite
PosleKako izgleda kod nas
- 01
Određivanje boje
Pri dnevnom svetlu beležimo trenutnu nijansu po skali boja, da biste kasnije mogli da uporedite.
- 02
Provera zuba i desni
Pre izbeljivanja zubi moraju da budu zdravi. Karijes i napukle plombe prvo se popravljaju, jer bi gel na tim mestima mogao da izazove jaku osetljivost.
- 03
Čišćenje
Kamenac i mrlje uklanjamo pre izbeljivanja, da bi gel delovao ravnomerno.
- 04
Izbeljivanje
U ordinaciji gel nanosimo u nekoliko krugova uz zaštitu desni. Za kućno izbeljivanje dobijate folije i pokazujemo kako se koriste.
Koliko traje
Izbeljivanje u ordinaciji je jedna poseta od 90 minuta, kućno obično traje dve nedelje, a pre oba je potrebno čišćenje zuba.
Posle tretmana
Prva dva dana zubi mogu biti osetljivi na hladno; pomaže pasta za osetljive zube. Tih dana izbegavajte kafu, čaj, crno vino, kari i cigarete, jer zubi tada lakše upijaju boju. Rezultat vremenom polako bledi, brže ako pijete mnogo kafe ili pušite. Kad poželite, boja može da se osveži kraćim kućnim izbeljivanjem u istim folijama.
Koliko košta
Izbeljivanje u ordinaciji košta 28.000 din, a kućno izbeljivanje sa folijama 22.000 din. Peskiranje je 3.000 din, a uklanjanje kamenca i poliranje 5.500 din. Ako je potrebna faseta, keramička je od 34.000 do 44.000 din po zubu, a kompozitna od 14.000 do 18.000 din.
- Uklanjanje kamenca i poliranje5.500 din
- Izbeljivanje u ordinaciji28.000 din
- Konsultacija za krunice i fasete4.500 din
- Peskiranje3.000 din
- Kućno izbeljivanje sa folijama22.000 din
- Keramička faseta (E-max) po zubuod 34.000 do 44.000 din
Česta pitanja
Da li izbeljivanje oštećuje gleđ?
Kad se radi posle pregleda i po uputstvu, izbeljivanje ne bi trebalo da ošteti gleđ. Česta je prolazna osetljivost na hladno, koja obično prođe za dan-dva.
Hoće li posvetleti i moje plombe?
Neće. Plombe, krunice i fasete zadržavaju svoju boju, pa ih je posle izbeljivanja nekad potrebno zameniti da se boje uklope. To Vam kažemo pre početka.
Koliko svetli zubi mogu da budu?
Zavisi od Vaše prirodne boje. Žućkasti tonovi obično reaguju bolje od sivkastih. Ne obećavamo određenu nijansu, ali posle pregleda možemo da kažemo šta je realno.
Tekst je opšte objašnjenje i nije zamena za pregled. Šta je za Vas najbolje, doktor kaže posle pregleda.
Prvi put kod nas?
Izaberite „Prvi pregled i plan lečenja“. Ako niste sigurni, pozovite nas.
